کد خبر: ۹۰۷۸
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۶/۴/۲۵

آغاز طرح غربالگری شناسایی کودکان اوتیسم در مازندران

مدیر کل بهزیستی مازندران از آغاز طرح غربالگری "اوتیسم" در استان مازندران خبر داد

به گزارش پایگاه خبری مارلیک نیوز به نقل از ایلنا، سید سعید آرام بعداز ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در آستانه هفته بهزیستی برگزار شد،اظهار داشت: پیشگیری از معلولیت و آسیب های اجتماعی با استانداردهای خدمات رسانی از اولویت اقدامات دولت تدبیر و امید در حوزه اجتماعی بهزیستی است.

وی با بیان اینکه بهزیستی در برنامه ششم جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است،افزود: به دلیل اهمیت این سازمان بیش از بیست بار نام بهزیستی در برنامه ششم ذکر شده است.

مدیر کل بهزیستی مازندران ،پیشگیری از معلولیت ها و آسیب های اجتماعی با موضوعات مختلف و گسترش اورژانس اجتماعی را از اقدامات مهم این سازمان برشمرد و گفت: با بهره برداری ۱۲ اورژانس اجتماعی در هفته بهزیستی تعداد این اورژانس به ۱۸ اورژانس اجتماعی افزایش پیدا می کند.

وی افزود: برقراری عدالت اجتماعی از برنامه های مورد تاکید دولت تدبیر و امید در دولت یازدهم بوده است و توجه به این بخش در حوزه سازمان بهزیستی از اولویت ها است.

آرام مشاوره پیش از ازدواج در خصوص مهارت های زندگی را اساس برنامه های این سازمان نام برد و اموزش مهارت های زندگی در دوران کودکی را عناوین برنامه های این نهاد حمایتی برشمرد.

وی به موضوع "کودک آزاری "به عنوان یکی از آسیب های اجتماعی اشاره کرد و افزود:در جهت حمایت از کودکان سال گذشته کمپین"نه به کودک آزاری" درمازندران راه اندازی شد ضمن اینکه برنامه های آموزشی در سطوح مختلف مدارس و دانشگاه ها در اجرای این طرح در حال انجام است.

آرام با اعلام اینکه ۱۸ هزار خدمات سیار اورژانس اجتماعی در استان مازندران در سال ۹۵ صورت گرفته است ادامه داد: از این میزان خدمات مربوط به ۷۵۰ مورد اقدام به خودکشی بوده است که با مشاوره سازمان بهزیستی پیشگیری شده است.

مدیر کل بهزیستی مازندران  طرح غربالگری شنوایی و بینایی را از فعالیت های این سازمان برشمرد و افزود : مشاوره ژنیتکی از اقدامات دیگر این سازمان در دولت تدبیر و امید به شمار می آید که در سال گذشته بصورت رندوم یکهزار و ۵۴۴ مورد غربالگری پیش از ازدوا ج انجام شد که از این میزان ۱۱۷ مورد  معادل ۱۰ درصد نیازمند خدمات مشاوره ای بودند.

وی غربالگری دختران بین ۱۵ تا ۲۵ سال از اقدامات انجام شده این سازمان در استان مازندران اعلام کرد و ادامه داد:  ازبیش از دو هزار و ۲۹۶ مورد غربالگری ، دو هزار و ۱۶ نفر نیازمند مشاوره ژنتیکی بوده اند.

آرام با تاکید بر سیاست های سازمان مبنی بر پیشگری از آسیب های اجتماعی با هدف کاهش و یا توقف طلاق ، گفت: سازمان بهزیستی مازندران با همکاری و هماهنگی دستگاه های دیگر اقداماتی چون مشاوره پیش از ازدواج و در حین ازدواج را در این زمینه انجام داده است.

وی با اعلام این خبر ادامه داد: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون از سال ۸۱ تا ۹۱ به مدت ۱۰ سال میزان  افزایش طلاق دو برابر شده بود که پس از آن  ازسال  ۹۳ تا ۹۵ با تدابیر این سازمان  با راهکارهای مناسب، رشد طلاق  متوقف و نرخ رشد طلاق  کاهش پیدا کرد.

آرام با اعلام اینکه  هفت هزار و ۷۲۱ پرونده طلاق به اورژانس های اجتماعی بهزیستی استان ارجاع داده شد، افزود: از این تعداد، ۹۰۵ پرونده منجرسازش شد ، ضمن اینکه دو هزار ۳۰۰ پرونده طلاق در ۶ ماهه سالجاری به این مرکز ارجاع داده شد.

مدیر کل بهزیستی مازندران ، گفت: بهزیستی مازندران سال ۹۵ در تماس با شماره ۱۲۳ رتبه اول را به خود اختصاص داد که این امر نشان از اعتمادی است که مردم به اورژانس اجتماعی دارند.

وی با بیان مطلب فوق افزود: از این تعداد تماس دریافتی حدود ۷۵۰ مورد مربوط به اقدام به خودکشی بوده است که با تدابیر این سازمان از این اقدام پیشگیری شد.

آرام ، به بیش از ۱۹ هزار خدمات سیار آمبولانس های بهزیستی در سال ۹۵ اشاره کرد و گفت: در ۶ ماهه سال جاری ۵ هزار و ۲۰۰ خدمات اورژانس از سوی این نهاد حمایتی در استان صورت گرفته است.

وی از ساماندهی ۱۹ کودک خیابانی در سال ۹۵ از سوی سازمان بهزیستی استان خبر داد و گفت: ۶۰ کودک کار نیز درسال ۹۵ ساماندهی شدند.

آرام تعداد مستمری بگیران زنان سرپرست خانوار را ۶ هزار و ۱۸ خانوار عنوان کرد و افزود: میزان افزایش مستمری در طول دولت تدبیر و امید قبل از این دولت سه برابر شده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال ۹۶ برای خانواده زن سرپرست خانواده از یک تا پنج نفره به ترتیب، ۱۴۸، ۲۴۹،  ۳۲۴، ۴۱۹و ۴۶۵ هزار تومان افزایش یافته است، گفت: تمام زنان سرپرست خانوار که به بهزیستی مراجعه کردند از خدمات بهزیستی بهره مند شدند.

آرام با بیان اینکه در سال گذشته ۱۴ میلیارد تومان با بهره چهاردرصد، ادامه داد: مازندران ۱۰۰ درصد تسهیلاتی که برای مددجویان اختصاص یافته است را جذب کرده و بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ وام خوداشتغالی را با همکاری بانک ‌های عامل به متقاضیان پرداخت کرده است.

وی با بیان اینکه در هفته بهزیستی ۷۶ مسکن به صورت نمادین و ۱۷۰ مسکن در طول هفته بهزیستی در اختیار خانواده‌های دو معلول قرار می ‌گیرد، گفت: سهم تسهیلات بهزیستی مازندران در سال ۹۶ به رقمی بالغ بر ۴۲  میلیارد تومان رسیده است.

مدیر کل بهزیستی مازندران به شناسایی ۱۲۸ خانوار روستایی و ۱۲۵ خانوار شهری دارای بیش از دو معلول اشاره کرد و افزود: ۱۸ میلیون تومان تسهیلات کم بهره به خانواده ای روستایی و ۳۰ میلیون تومان به خانواده های شهر حائز شرایط فوق داده شد.

وی گفت: بیش از ۹۰۰ مورد تسهیلات بلاعوض در دو سال گذشته در قالب ساخت مسکن به خانواده های جامعه هدف پرداخت شد ، همچنین ۷۶ مسکن نیز در هفته بهزیستی در اختیارافراد تحت پوشش این سازمان قرار می گیرد.

آرام با اعلام اینکه ۱۸ شیرخوارگاه دولتی و یک شیرخوارگاه غیر دولتی در مازندران فعالیت می کنند ، از وجود ۱۸۵ کودک در این مرکز نگهداری خبر داد.

وی ادامه داد: ۳۰۰ کودک به خانواده های جایگزین با میزان پرداختی ماهیانه ۳۵۰ هزار تومان واگذار شد، همچنین با هماهنگی قوه قضائیه ۸۰ کودک طی دو سال گذشته به خانواده ها سپرده شد.

آرام با اعلام این خبر افزود: بیش از ۴۰۰ پرونده آماده پذیرش برای فرزند خواندگی در استان مازندران وجود دارد .

وی از آغاز طرح غربالگری "اوتیسم" در مازندران خبر داد و اینکه بیش از ۳۰ هزار کودک در زمینه "اوتیسم" در استان غربالگری شدند، گفت: بر اساس غربالگری انجام شده بیشترین میزان بیماران اوتیسمی مربوط به مرکزمازندران بوده است.

آرام افزود: ۴ مرکزفعال اوتیسم درشهرهای ساری، آمل، بابل و چالوس وجود دارد که در آینده ای نزدیک این مرکز در شهرهای قائمشهر و تنکابن راه اندازی می شود.

وی افزود: در  حوزه توانبخشی در طی دو سه سال اخیر موفق شدیم  توزیع لوازم کمک ‌توانبخشی را بروز کنیم و در این سه سال ۵۰۰ درصد رشد اعتباردر تهیه لوازم کمک توانبخشی داشتیم.

مدیر کل بهزیستی مازندران از ۸۵۰ مهد کودک با ۳۰ هزار کودک درر این مراکز خبر داد و، افزود: ۱۵ درصد  کودکان از خدمات مهدکودک استفاده می ‌کنند و بیش از ۴۵۰ مهد کودک در مناطق حاشیه فعال است که بیش از ۹۰۰ کودک حضور دارند و تمامی این کودکان زیرپوشش وعده غذایی گرم قرار دارند.

آرام از تحت پوشش قرار گرفتن یکهزارو ۷۰۰ معلول روستایی در قالب بیمه روستایی و عشایر در استان مازندران خبر داد.

 ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید